Česko je bitcoinovou velmocí, říká Jan Lavrinčík, odborník na kryptoměny

Věděli jste, že Česká republika je bitcoinovou velmocí? Na současné trendy spojené s touto slavnou kryptoměnou jsme se zeptali odborníka na kryptoměny, Jana Lavrinčíka z Ústavu informatiky a aplikované matematiky.

–––

Pandemie koronaviru zásadně zahýbala s kurzy některých měn. Jak to bylo u Bitcoinu?

Když se začínal koronavirus šířit, pozorovali jsme krátkodobě trend poklesu, který zase rychle obrátil směr. Během pandemie se však odehrála zajímavá věc na trhu s cennými kovy. Fyzických kovů na je na trhu nedostatek, a to ovlivňuje cenu Bitcoinu, protože se o něj začínají zajímat lidé, kteří hledají investiční alternativu. V minulosti se lidé podobných investic báli, protože chyběla osvěta a nástroje, kterým by rozuměli i konzervativní investoři. Dnes může investovat i méně zkušený člověk díky zprostředkovatelům, kteří nabízejí nákup i prodej.

Zlato je poměrně stabilní komodita, naproti tomu u Bitcoinu je tendence hodně nahodilá. Bude tato kryptoměna s postupem času stabilizovat?

Je tady hodně faktorů, které to mohou ovlivnit. Roli může sehrávat legislativní regulace, která aktuálně chybí, případně může situaci ovlivnit standardizace a možnost využít Bitcoin v běžných transakcí. Dlouhodobé trendy se ale stanovují velice těžce. Pokud se podíváme například na běžný Forex, zjistíme, že cenu ovlivňuje řada faktorů, naproti tomu u kryptoměn je cena určována především nabídkou a poptávkou a u ní jsou predikce hodně nejisté.

Jak je to se současnou cenou Bitcoinu?

Kryptoměna historicky dosáhla před několika lety svého maxima, které bylo kolem 20 000 dolarů. Od té doby neustále osciluje nahoru a dolů, ale k této metě se už nepřiblížila. Aktuální cena je dnes přibližně 10 000 dolarů. Jsou tady ovšem tendence, že by historickou maximální cenu mohl Bitcoin překročit i s ohledem na skutečnost, že počet vytěžených jednotek je omezený na něco málo přes 20 milionů. Navíc je zde řada starých peněženek, ke kterým si majitelé nepamatují údaje a tyto Bitcoiny se nikdy nedostanou do oběhu.

Roli bude sehrávat i technologie. Budou tady dostatečné inovace? Například v době vrcholu se čekalo na dlouhé konfirmace plateb, což mohlo trvat i v řádu dnů. Pokud se chtěl člověk čekání vyhnout, musel platit vyšší poplatky.

Nedávno došlo k výběru Bitcoinů z jednoho z nejstarších účtů, tato transakce byla hodně medializovaná. Může to nějak zásadně zahýbat s cenou této kryptoměny?

Tady je klíčová vždy velikost transakce, ale troufám si říct, že v dnešní době je tolik účtů a objem transakcí je tak velký, že jeden výběr, i když proběhl z jednoho z nejstarších účtů, cenu nějak zásadně neovlivní a nezmění se o tisíce dolarů.

Nemůže s cenou zahýbat přímo medializace této transakce? Nemůže přitáhnout nějaké nové investory, případně u těch stávajících vyvolat nervozitu?

Pokud člověk sleduje trendy dlouhodobě, tak ví, že se Bitcoin stává předmětem spekulantů, kteří mají dostatek kapitálu, aby vyslali impuls k růstu a „vyprovokovali“ další investory k zařazení kryptoměny do svého portfolia. Zpravidla se ale jedná o krátkodobější trend, který vyžene cenu například na 10 000 dolarů a posléze zase cena klesá. Podobně to může být i s touto poměrně medializovanou „aférou“.

Pro řadu lidí je Bitcoin stále velká neznámá. Ví sice, o co se jedná, ale nemají s ním žádnou zkušenost. Jaké využití má Bitcoin v reálném světě?

Využití je nebývale pestré. Možná to řadu lidí překvapí, ale Česká republika je bitcoinovou velmocí. Proto i v Olomouci najdeme řadu podniků a služeb, které adaptovaly kryptoměny jako platební nástroj. Jsou to převážně kadeřnictví, restaurace, ale třeba i zahradnictví. Někdy je nutné platbu Bitcoinem hlásit předem, ale je tady řada signálů, že společnost využití kryptoměn vnímá pozitivně a lidé jsou otevřeni tuto alternativu využívat.

Bitcoin však nemusí být mezi kryptoměnami tou nejlepší volbou pro běžné transakce. Je proto možné, že se bude časem využívat jiná kryptoměna, která ještě třeba ani neexistuje, případně se bude jednat o balíček několika měn. Kvůli rychlosti plateb by se mohlo využívat Etereum, ale u vyšších plateb by si například pozici mohl uhájit Bitcoin. Pokud bude chtít uživatel využít anonymity tak se například spolehne na Monero nebo ZCash, který nabízí normální režim i utajené transakce. Těch možností je skutečně spousta. Já osobně mám portfolio složené z více než 12 kryptoměn, protože jsou předmětem mého dalšího odborného bádání.

Je aktuálně nějaká kryptoměna, která přivolává hodně pozornosti, a která by mohla převzít od Bitcoinu úlohu klíčové kryptoměny?

Pokud se podíváme na různé srovnávače (https://coinmarketcap.com), zjistíme, že existuje více než 1 000 kryptoměn. Jmenovat jednu je poměrně těžké, ale pokud bychom měli skutečně nějakou vypíchnout, můžeme zmínit český projekt Slush Pool, kde bylo dlouhou dobu možné těžit Bitcoin, ale nyní nabízí i ZCash, který je velice zajímavý, protože se snaží se přebírat nejlepší vlastnosti od ostatních kryptoměn. No a skutečnost, že Slush Pool vybral do portfolia právě ZCash, mi dává naději, že by právě tohle mohla být zajímavá alternativa, která by dlouhodobě patřila mezi nejlepší kryptoměny.