Investujte do vzdělání a inovací, radí první dáma izraelské vědy a poradkyně vlády ČR Orna Berryová

Izrael je ve vědě a výzkumu o něco dále než Česká republika. I proto MVŠO udržuje dlouhodobé vztahy s izraelskými organizacemi. Jaký potenciál se podle Orny Berryové ukrývá za zdmi českých vysokých škol a výzkumných organizací?

Česká republika už dávno není na poli vědy a výzkumu nezkušeným otloukánkem, ale daří se jí pronikat i do řady mezinárodních projektů. „Máte významnou úroveň vědy a technologií. Stáváte se normálním členem výzkumných a technologických programů EU,“ zmiňuje Berryová.  Zároveň však jedním dechem dodává, že je potřeba postoupit na vyšší úroveň a stát se vedoucími výzkumu a nikoli pouze členy mezinárodních týmů.

ČR musí efektivněji řídit své vědecké programy

Řada procesů v rámci české vědy a výzkumu je již správně nastavena, velkou mezeru však Berryová spatřuje v roli státu, který by měl programy efektivněji řídit, aby domácí věda mohla vzkvétat. Za hlavní parametr zde klade především taková pravidla, která dopomohou pozvednout českou vědu na konkurenceschopnou úroveň. „Konkurenceschopnost má stejná pravidla jako přežití. Musíte stále zlepšovat své dovednosti. To samé děláte ve výzkumu. Není to jen pro zábavu, že rádi děláte s přístroji“, zmiňuje.

Doba po pandemii přinese IT boom

Pandemie covidu zásadním způsobem ovlivňuje situaci v celosvětové ekonomice. Řada průmyslových odvětví musí projít nezbytnými inovacemi, které budou zahrnovat zefektivnění práce na dálku, centralizaci monitoringu nebo rozvoj automatizace. Toho si všímá i vládní poradkyně a upozorňuje především na lidský rozměr krize. „Hodně lidí bude muset změnit povolání. Jsou různé úrovně dovedností, které chcete automatizovat. Protože je rozdíl, když hledáte práci pro 100 tisíc lidí, nebo pro milion.“

Česko-izraelský inovační den, který proběhl v BEA campusu Olomouc pomáhá s přenosem know-how z Izraele.

Příležitost pro česko-izraelskou spolupráci

Podle Berryové by česko-izraelská spolupráce mohla stát na základech výzkumu postaveného na průmyslu a obzvláště v oblastech umělé inteligence, autonomního řízení procesů nebo strojového učení. Velký potenciál pak spatřuje v oblasti medicíny. „Máte prvotřídní doktory. Skvělou infrastrukturu pro medicínskou turistiku. Myslím si, že může být mnohem více uděláno právě v této oblasti.


Celý rozhovor s Ornou Berryovou v Lidových novinách
Autor rozhovoru: Tomáš Jelínek, odborník z praxe Ústavu managementu a marketingu