Kam na Erasmus. Pět skrytých klenotů mezi studentskými městy.

Hledání vhodné destinace pro cestu „na Erasmus“ může být skutečný oříšek, proto Vám přinášíme několik tipů, kam vycestovat, abyste se vraceli se skvělými zážitky.


Bochum: modla Erasmus studentů

Bochum už dávno není nevýznamným těžařským městem, kterým byla až do 19. století. V průběhu posledních desítek let se proměňuje v progresivní a moderní centrum. Ve městě najdete několik muzeí a galerií, řadu klubů, ale i parků. To ocení především studenti, kterých je v Bochumi skutečně požehnaně. V metropoli, která má 350 tisíc obyvatel, jich na sedmi vysokých školách napočítáte přibližně 70 tisíc. Nejvýznamnější z univerzit je Ruhr-Universität Bochum, na které studuje 43 tisíc studentů, z nichž hned  7 tisíc je mezinárodních. Pokud chcete potkat nespočet zajímavých lidí z různých koutů světa, zamiřte do Bochumi!

Maribor: tradiční univerzita s velkým renomé                                                                          

Maribor je druhé největší město Slovinska. Z tamějších uliček na návštěvníky promluví historie, která sahá až do počátku 13. století. Mezi hlavní turistická lákadla patří především katedrála, františkánský kostel nebo místní univerzita. Ta je nejlépe hodnocenou univerzitu ve Slovinsku a patří mezi TOP 5 % nejlepších univerzit světa. Vzdělání nabízí na 17 fakultách hned 14 tisícům studentů, díky kterým je Maribor skutečně živým městem, plným studentských kaváren, barů nebo knihoven. Maribor je také vhodnou základnou pro poznávání jiných měst. Můžete vyrazit na výlet například do Lublaně, rakouského Štýrského Hradce, italského Udine či chorvatského Záhřebu. Díky tomu bude Váš pobyt na Erasmu skutečně zážitkem na celý život.

Hasselt: progresivní univerzita v historickém městě

Země Beneluxu od nepaměti patří kvalitou vzdělávání k tomu nejlepšímu, co může evropský kontinent nabídnout. Vedle tradičních studentských měst jako jsou Antwerpy, Brusel nebo Bruggy však začínají vystrkovat růžky i další města. Jedním z nich je i belgický Hasselt. Město, které je svou velikostí srovnatelné s Olomoucí, se může s moravskou metropolí srovnávat i díky své bohaté historii, která je spojena s biskupským úřadem i pevnostní minulostí. Studentům Hasselt nabízí zázemí moderního kampusu, který prošel před několika lety dramatickou proměnou. Což je dokladem rozvoje vysokoškolského života v Hasseltu a svědectvím o významu, který je zde univerzitě přikládán. Ne náhodou se Hasselt řadí mezi 50 nejlepších „mladých univerzit“ světa, tedy univerzit, které vznikly po roce 1950.

Carlow: klidné městečko s moderním kampusem

Pokud utíkáte před ruchem velkoměsta a chcete svůj Erasmus pobyt trávit obklopení zelení, pak je Carlow ideálním městem pro Vaše studium. Dvacetitisícové městečko je typickým zástupcem ostrovní kultury. Zdejší romantické ruiny historických staveb, bytelné pevnosti, ale i rustikální řadové domy by klidně mohly být kulisou některého z příběhů Sherlocka Holmese. O tom, že se však nenacházíte na počátku dvacátého století Vás přesvědčí zdejší moderní kampus univerzity IT Carlow, na které o svůj vysokoškolský titul bojuje cca 7 tisíc studentů. Značnou pozornost univerzita věnuje i mezinárodním Erasmus+ studentům, kterých každoročně přivítá 700–1000. I ty můžeš být jedním z nich!