Mezinárodní projekt DEMOLA – spojení vzdělání, inovací a praxe
Student 2. ročníku bakalářského studia Marek Šolc se aktivně zapojil do mezinárodního projektu DEMOLA. Tento projekt má za cíl propojit studenty s firmami a umožnit jim pracovat na reálných projektech. Vyhodnocení projektů zapojených mezinárodních studentských týmů proběhlo dvoukolově, zahrnovalo průběžnou zpětnou vazbu a finálové vyhodnocení. O průběhu finálového vyhodnocení se můžete více dočíst
z rozhovoru s Markem Šolcem.
Kde probíhalo finálové představení řešených projektů?
Finálové představení zpracovaných projektů proběhlo ve čtvrtek ve 15.5. v Praze v budově Univerzity Karlovy u Prašné brány v kampusu Hybernská. Bylo zahájeno krátkým proslovem zástupců Demoly a ředitelem implementovaných softwarů Porsche engineering Jiřím Kotzianem. Následně se studentské týmy přesunuly do tomu určených místnosti, kde každému byl přidělen prostor pro prezentaci. Náš tým se zúčastnil
v plném počtu. Já a Sushin, studentka z Taiwanu. Původně nás bylo pět, ale do konce jsme vydrželi pouze dva.
Co bylo obsahem vašeho projektu, čím jste se zabývali?
Projekt se jmenoval ,,Luxury vacation in your car.’’ Naším úkolem bylo zpracovat toto téma tak, abychom přišli s inovací, která lidem zpříjemní cestování autem, nebo navrhli auto, ve kterém bude pohodlné trávit dovolenou.
Jak bylo realizováno představení vašeho projektu?
Na notebooku jsme měli spuštěnou prezentaci a hosté k nám přistupovali individuálně podle zájmu. V krátkosti jsme jim představili naše nápady. Po prezentaci následovala debata a v některých případech i výměna vizitek. Po dvou hodinách jsme skončili s prezentacemi a na to plynule navázala networkingová část akce. Během celého odpoledne bylo k dispozici občerstvení, káva nebo čaj.
Co je to ta networkingová akce?
Networkingová akce je setkání, kde se lidé scházejí, aby poznali nové lidi, navázali nové kontakty a rozšířili svou profesní nebo osobní síť známých. V tomto případě to probíhalo tak, že jsme se všichni sešli v hlavní místnosti, jak hosté, tak i my. Následně jsme si došli pro občerstvení a pili nealkoholické nápoje, kdo ale chtěl, nechybělo ani pivo. Mnoho studentů se pak seznámilo s manažery a snažili si domluvit například nějakou praxi.
Co vám přinesla účast v projektu DEMOLA?
Myslím si, že mnoho. Nové kontakty, zkušenosti s inovačním procesem a také na sobě pozoruji, že jsem začal mluvit plynuleji anglicky. Seznámil jsem se se zajímavými osobnostmi a naučil jsem se lépe komunikovat s lidmi. Před samotným finále nám Janne, jeden z vedoucích Demoly, vysvětloval, jak být připraven na nepříjemné otázky a jak správně představit svůj nápad. A díky tomu teď vím, jak na ně reagovat.
Doporučujete účast v projektu DEMOLA i dalším studentům a proč?
Ano, je to velmi přínosný projekt a myslím si, že by si každý měl vyzkoušet, jaké je to pracovat v mezinárodním týmu. Až na tomto projektu jsem zjistil, že někdy může být problém vyjádřit přesně svoji myšlenku v cizím jazyce tak, aby to všichni přesně pochopili. Další výhodou je, že si student vyzkouší, jak by měl přemýšlet o svém nápadu a jak inovovat. To, myslím, ocení lidé, kteří chtějí založit startup. V neposlední řadě je výhodou, a to hlavně pro studenty MVŠO, uznání Demoly jako odborné praxe.
Rozhovor realizovala: doc. Ing. Jindra Peterková, Ph.D.
