MVŠO se stává centrem česko-izraelské spolupráce pro Smart Heathcare

Ve čtvrtek 20. 5. 2021 proběhlo na půdě BEA campusu Olomouc slavnostní založení Centra česko-izraelských inovací a partnerství (CCIIP), které je součástí Moravské vysoké školy Olomouc. Jeho hlavním cílem je prohloubení česko-izraelské spolupráce při modernizaci zdravotní péče.

CCIIP vzniká v Olomouci díky inovačnímu zázemí BEA campusu Olomouc, Fakultní nemocnice Olomouc, Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého a zájmu izraelských partnerů o spolupráci, mezi nimiž je i výzkumné centrum druhé největší zdravotní pojišťovny Maccabi. Svým zaměřením navazuje CCIIP na olomoucké Česko-izraelské inovační dny v letech 2019 a 2020. 

Zatímco dnes několikrát zaznělo, že je izraelské zdravotnictví svou úspěšnou digitalizací inspirací pro Českou republiku, prof. Gabriel Hodik z výzkumného centra Maccabi hovořil o možném využití české digitální aplikace CEREB B-mode Assist při diagnostice rizika Parkinsonovy choroby u izraelských pacientů. Za svou inovativnost a přínos v oblasti zdravotní péče obdržel tento software olomoucké společnosti TESCO SW cenu Czech DIGI&Med Award za nejlepší existující projekt pro rok 2020.

Již při svém založení má centrum naplánovaných několik klíčových událostí, mezi které se řadí realizace workshopu zaměřeného na inovační procesy v izraelském zdravotnictví, ověření rozsahu medicínského algoritmu Meddiag na izraelských datech či realizace třetího Česko-izraelského inovačního dne, jehož hlavním tématem se stanou inovace ve zdravotnictví.

Online otevření se zúčastnili Jakub Kulhánek (ministr zahraničních věcí), Nili Shalev (ředitelka izraelské vládní organizace pro inovace ISRD), Martina Tauberová (náměstkyně MPO), Martin Procházka (rektor UPOL), Martin Stropnický (český velvyslanec v Izraeli) a řada dalších osobností.