Neseďte doma, vyjeďte na stáž, radí absolventka MVŠO Veronika Zapatová

Veronika Zapatová se rozhodla nesedět na domácí hroudě a vyrazila na absolventskou stáž. V Berlíně se zapojila do fungování místního nakladatelství.

Z jakého důvodu jste se rozhodla vyjet na stáž?

Primárně asi proto, že miluji cestování. A také proto, že jsem za celé studium nestihla vyjet na žádnou studijní stáž a nechtělo se mi hned po ukončení studia najet na dospělý život v korporátu a pracovat 8 hodin denně. Taky jsem doufala, že pracovní stáž mi může přinést nové zkušenostmi, které za zdmi vysoké školy nezískáte.

Kam jste vyjela a proč zrovna do této destinace?

Berlín byl pro mě jasná volba. Omotal si mě kolem prstu už někdy před osmi lety a měla jsem pocit, že spolu máme ještě nevyřízené účty. Vždy jsem měla touhu zkusit tam žít alespoň na chvíli. Teď můžu říct že to byla správná volba. 

Kde na stáži pracujete a co je vaší pracovní náplní?

Pracuji v nakladatelství TLTRPreß, které provozuje Martin Kohout. Primárně mám na starosti komunikaci s knihkupectvími, částečně komunikaci na sociálních sítích, ale také se starám o sklad a dělám rešerše. Jsme docela malý kolektiv, takže mám šanci vyzkoušet si v podstatě cokoliv z agendy celého týmu, za což jsem moc vděčná.

Co vám stáž přinesla?

Stáž mi přinesla hodně. Jistou nezávislost, ale hlavně jsem se naučila samostatně pracovat na dálku. Hodně jsem si zlepšila angličtinu i němčinu. A hlavně jsem získala úplně nové pracovní zkušenosti.

Doporučila byste stáž i dalším studentům nebo absolventům MVŠO? 

Určitě ano! Pracovat v cizí zemi, s lidmi, kteří mluví jiným jazykem, je něco co si člověk v Česku jen tak nevyzkouší.

Co vás čeká po návratu ze stáže? Máte nějaké plány? 

Po ukončení stáže mě čeká docela dost pracovních pohovorů a zápis do magisterského studia, které už ale budu absolvovat dálkově.