Od zítřka začnu... Vážně? 8 tipů, jak zatočit s prokrastinací

Kdo z nás si nikdy neřekl dokončím to zítra, začnu od pondělí nebo prostě jenom udělám to potom? Tyto situace známe nejspíš všichni. Napadlo vás ale někdy přemýšlet nad tím, proč to vlastně děláme? Proč odkládáme povinnosti na později, místo abychom je splnili a měli čistou hlavu?

Prokrastinace je často mylně pokládána za synonymum k lenosti. To ale není tak úplně pravda, prokrastinující člověk si hledá náhradní činnosti a ignoruje či odkládá ty, kterým by se měl věnovat v první řadě. Lenoch naproti tomu, jednoduše řečeno, nedělá nic. Důvodů proč prokrastinujeme je celá řada. Především se ale prokrastinace projevuje u jedinců, kteří hůře snáší napětí a stres. Proto také úkoly, které v nás tyto pocity vyvolávají, nejčastěji odkládáme. Paradoxně ale právě prokrastinace může způsobit větší stres a dlouhodobější zdravotní problémy než okamžité splnění nepříjemných povinností. Prokrastinátoři častěji trpí zhoršenou kvalitou spánku, z neustálého odkládání pramení pocity viny a demotivace.

Co tedy musíme udělat, abychom se chorobného odkládání na „potom“ zbavili?

1. Nedělejte z komára velblouda

Mindset není jen moderní cool slovo. Pokud už předem k dané situaci přistupujete s tím, že činnost, která vás čeká, bude stresující či naopak nudná, tím pravděpodobnější je, že sklouznete k prokrastinaci. Naproti tomu, pokud si od začátku udržíte pozitivní přístup, nedostaví se stres, tudíž nebude důvod k odkládání.

2. Uvědomte si proč

Proč bych si měl vytřídit všechny papíry a urovnat šanony? Proč bych měl přeorganizovat svůj šatník? Proč bych měl po práci obout tenisky a jít si zaběhat? Za „proč“ můžete libovolně doplnit jakoukoliv vaši neoblíbenou činnost. Tentokrát si však místo toho, abyste přemýšleli nad tím, jak se vám nechce, zkuste nejdřív představit ten příjemný pocit zadostiučinění. Když otevřete šuplík, ve kterém je všechno hezky srovnané. Když v šanonu najdete přesně to, co hledáte. Když se příjemně unavíte hodinkou běhání a ještě si za odměnu můžete dopřát třeba dortík k odpolední kávě. Jako téměř vše, i toto je otázkou cviku. Než se naučíte přemýšlet nejdříve nad tím, proč je lepší danou činnost dělat, než nedělat bude chvíli trvat, ale trénink dělá mistra.

3. Buďte realisté

Než si stanovíte jakýkoliv deadline, počítejte už dopředu s tím, že například týmové projekty zaberou většinou více času, než předpokládáte. Proto je dobré udělat si přiměřenou rezervu. Usnadněte si plnění úkolů také tím, že budete brát ohled sami na sebe. Příkladem může být individuální denní biorytmus. Jste spíše sova a zvonění budíku k smrti nenávidíte? Pak se zbytečně netrapte a pokud to není nezbytné, neplánujte si důležité úkoly na brzké ranní hodiny.

4. Rozděl a panuj

Při práci na dlouhodobějších projektech je riziko prokrastinace vyšší než u jednorázových, krátkodobých úkolů. Pokud chcete toto riziko snížit, je efektivnější rozdělit si práci na dílčí úkony, ke každému z nich si určit deadline a plnit tak své cíle postupně.

5. Sepište si seznam

Nikdy jste si nedělali To-Do list? Tak to je právě teď nejlepší čas zavzpomínat na úkolníček ze základní školy. Pokud si všechny své povinnosti hezky sepíšete, je menší pravděpodobnost, že na některý z nich „omylem“ zapomenete.

6. Odměňujte se

Odškrtli jste si položku ze svého seznamu? Gratulujeme, nastává ideální čas na odměnu. Tou může být v podstatě cokoliv – káva, krátká návštěva kolegy ve vedlejší kanceláři, sladkost. Ovšem nic se nemá přehánět, hodinové lelkování u kafe a čtení článků na internetu není odměna, ale jen další forma prokrastinace.

7. Najděte si parťáka

Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne. Pokud si najdete někoho, s kým se budete vzájemně podporovat, dost vám to minimálně v začátcích boje s prokrastinací pomůže.

8. Stáhněte si aplikace

Existuje spousta šikovných appek, které vám pomůžou lépe si zorganizovat čas a práci a řada z nich je také dostupná zdarma. Vyzkoušejte například Trello, EverNote nebo Wunderlist.

Změna stereotypu není snadná věc, ale vykročit ze začarovaného kruhu odkládání za tu dřinu určitě stojí. Jakmile si na nový režim zvyknete, nebudete věřit, že jste přicházeli o ten příjemný pocit „mám hotovo“ a místo toho jste se užírali tím, co vás čeká kvůli „udělám to zítra“. Tak hodně štěstí!