Olomouc musí být v inovacích jedinečná. Ne druhým Brnem nebo Prahou, radí expertka Škoda Auto

Dva dny, třiatřicet vědeckých příspěvků a řečníci z deseti zemí světa. To je statistika letošní konference IDS, která se již tradičně koná v Olomouci. Tentokrát na téma inovace pro udržitelný rozvoj. Ale není to pouze o nich. Na pěti tematických blocích se letos probírá téma inovačních ekosystémů, udržitelnosti, chytrého zdravotnictví, digitalizace ve vzdělávání či propojení geoinformatiky a ekonomických dat.

Právě poslední dvě témata souvisejí s odborným zaměřením René Glase z utrechtské univerzity, který se dlouhodobě věnuje tématu gamifikace a jejímu využití ve výuce. Tvorba nejrůznějších simulací může být ideálním způsobem, jak rozvíjet dovednosti studentů, ale nejenom nich. Prvky simulací jsou uplatnitelné jednoduše v běžném životě.

V Utrechtu na univerzitě umělou inteligenci používáme, abychom simulovali pohyb lidí na velkých eventech, kde může docházet k různých neočekávaným událostem jako je požár nebo třeba teroristický útok. Na univerzitě jsme schopni vytvořit věrnou simulaci města a do ulic vypustit tisíce jednotek umělé inteligence. Můžeme pak testovat různé krizové scénáře a sledovat, jak se lidé chovají,“ zmiňuje Glas.

Glas byl zapojen do mezinárodního projektu Spationomy, ktere je jedním z pilotních výzkumných projektů MVŠO. Od založení Centra česko-izraelských inovací a partnerství se dalšími profilovými tématy stávají inovační ekosystémy a chytré zdravotnictví. O kterých hovořili především experti z Izraele, ale i Michal Štěfan z libereckého inovačního centra DEX IC a Tomáš Dostál z Inovačního centra Olomouckého kraje.

Inspirativní bylo vystoupení Ludmily Prokopcové, technologické skautky Škoda Auto Digilab v Izraeli, která hovořila o českém pohledu na izraelskou kulturu inovativních startupů. „Češi by se od Izraelců měli naučit znát cenu svých nápadů. Trhem pro inovace je celý svět. Olomouc musí být v inovacích jedinečná, pokud chce uspět. Nemá chtít být druhým Brnem nebo Prahou,“ řekla Prokopcová.

 „Letošní konference potvrdila důležitost mezioborových projektů,“ říká doc. Jarmila Zimmermannová, rektorka MVŠO. „Naši zahraniční partneři nás utvrdili v rozhodnutí, že jako škola se máme v regionu rovněž zaměřit na rodinné firmy a startupy.“

Letošní ročník IDS podpořily Izraelské velvyslanectví v ČR, Česko-izraelská smíšená obchodní komora, Centrum česko-izraelských inovací a partnerství, TESCO SW, MVŠO, BEA production, město Olomouc, Olomoucký kraj, Bioeconomy Platform a EU + MŠMT.