Sociální vazby a přežití v Osvětimi: Olomouc ve vědecké špičce

Článek Matěje Bělína, Štěpána Jurajdy (CERGE-EI) a Tomáše Jelínka z Moravské vysoké školy Olomouc (MVŠO) byl publikován v nejnovějším vydání vědeckého časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). PNAS patří spolu s časopisy Science a Nature mezi nejuznávanější multidisciplinární vědecké časopisy na světě. Editory PNAS jsou členové Národní akademie věd (NAV), z nichž téměř 500 získalo Nobelovu cenu. Studie s názvem Pre-Existing social ties among Auschwitz Prisoners support Holocaust survival se zabývá významem sociálních vazeb pro přežití obětí holokaustu. Výzkumníci analyzovali příběhy 30 000 židovských vězňů, kteří dorazili do vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka z koncentračního tábora Terezín. Sledovali, zda možnost vytvoření si přátelství mezi spoluvězni v transportu ovlivňovala jejich šance na přežití holocaustu. Závěrem studie bylo, že vězni, kteří přišli do tábora s větším počtem potenciálních přátel, měli výrazně vyšší šanci na přežití.

Publikace této studie byla podpořena Grantovou agenturou ČR. Výsledky výzkumu pro českou historickou obec jsou shrnuty v článku v časopise Soudobé dějiny a rozhovor s Tomášem Jelínkem a Štěpánem Jurajdou vyšel v časopise Respekt. Podle Jelínka je studie považována za pozitivní zprávu pro společenské vědy v České republice a ukazuje, že mezioborová spolupráce může zaujmout pozornost světových vědců. „Vnímám to jako ocenění našeho inovativního přístupu při práci s historickými daty, ale i morální poselství závěrů výzkumu, že lidské partnerství i v těch nejtěžších podmínkách přispívalo k přežití,“ říká Tomáš Jelínek z MVŠO o vydané studii.

Článek o studii byl publikován: v Hanácké drbně, na zpravodajském webu ČT24, na portálu Vědavýzkum.cz , na portálu Zakrásnějšívimperk.cz, v tiskově formě deníku Právo.

Reportáž na ČT: ZDE

Tisková zpráva Akademie věd ČR

Autor fotografie: Matěj Stránský (Respekt)