Trojitá účast ve finále Podnikavé hlavy! Týmy z MVŠO zamotaly hlavy zkušeným investorům.
Ve čtvrtek 27. 5. proběhl již 12. ročník tradiční podnikatelské soutěže Podnikavá hlava. Finálové prezentace projektu, který má za cíl podpořit talentované podnikatele Olomouckého kraje, ovládly nápady naší provenience a mezi 10 finalistů si našly cestu hned 3 projekty Moravské vysoké školy Olomouc.
Do uznávané soutěže se zaregistrovalo 47 účastníků, z nichž kompletní podklady dodalo 19 týmů. Probojovat se do finále tak byl pro řadu startupů nadlidský výkon. O to úctyhodnější je skutečnost, že se ve finále soutěže s celokrajskou reputací popraly hned 3 nápady z dílny MVŠO.
„Štve nás nakupování oblečení online. Nikdy nevíte, jak vám bude padnout. Proto jsme vymysleli Dastly.“
Projekt Dastly byl naším horkým želízkem v ohni. Studenti prvního ročníku bakalářského studia ukázali ostré lokty a nezalekli se ani zkušené konkurence. Jejich nápad na tvorbu e-shopu obsahujícího možnost tvorby vlastního avatara, díky kterému by si mohli nakupující vyzkoušet oblečení ve virtuálním prostředí, ukázal kreativitu i schopnost reagovat na současnou pandemickou situaci. Ta dlouho neumožňovala nákup oblečení v kamenných prodejnách a znesnadňovala život nám všem.
„Dastly představuje precizně zpracovaný podnikatelský plán s perfektním popisem aplikace, marketingu, rizik, atd. Je založen na reálném problému a reálných potřebách klientů eshopů s oblečením,“ všímá si Petr Suchomel z Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého, který v soutěži zastával roli porotce.
Nebylo to však pouze o Dastly, mladému týmu ve složení Markéta Milovová, Daniel Vozar a Justin Dutelly zdatně sekundovaly projekty L&K diary (Lucia Valachová a Kristýna Mackovčáková) a Angelina design, pod kterým je podepsaný Honza Lavrinčík, manažer Ústavu informatiky.
„Diářů je všude plno, žádný ale nikdy nesplnil naše představy. Proto jsme navrhly vlastní.“
Mladé dynamické duo stojící za projektem L&K diary prezentovalo nápad na tvorbu materiálně zajímavého a zcela individualizovaného diáře. Diářů se každý rok v soutěži objeví hned několik, jednoduchá řešení se však zpravidla do finále nedostanou. V tomto případě však byl samotný podnikatelský plán natolik kvalitně zpracovaný a nápad životaschopný, že o finálové účasti L&K diary nebylo pochyb.
„Hezky zpracovaný podnikatelský záměr s jasným produktem, resp. portfoliem produktů, které se budou navzájem doplňovat a pro jejich uživatele budou tvořit designový i praktický celek. Unikátní systém výměny listů, který není v ČR dostupný může být, společně s designem, přidanou hodnotou, která by mohla zaujmout potenciální zákazníky,“ shrnuje vystoupení studentek MVŠO Suchomel. Na podrobnosti o projektu si však budete muset počkat. Samotný nápad již tvůrkyně přetváří v realitu a o detaily své práce se s vámi podělí v samostatném rozhovoru po ostrém spuštění e-shopu.
Nový život dřevěnému odpadu dává Angelina design
Třetím do party se stal podnikatelský matador Honza Lavrinčík, který se věnuje výrobě dřevěných hraček a módních doplňků pod značkou Angelina design. Bukové a jasanové hoblované odřezky z Pila Lehar Přemyslovice, které už měly posloužit pouze jako palivo, se staly základním polotovarem pro vyřezání dřevěných hraček. Nebojí se použít ani dřevo s různými vadami, díky kterým hračky získávají jedinečnou kresbu a atypické zabarvení. Mottem je zachránit každý i sebemenší špalíček díky nápaditému portfoliu dalších výrobků a někdy i použití epoxidové pryskyřice. Jak však sám autor nápadu uvádí, spíše než aktivní účastník soutěže, figuroval jako mentor studentských projektů, ve kterých vidí velký potenciál a nápaditost.
Ačkoli se žádný z našich nápadů nedostal na pomyslnou bednu letošního ročníků Podnikavé hlavy, zaslouží si všechny projekty velký obdiv. Skutečnost, že se studenti zhostili svého prvotního vstupu na podnikatelský led nadmíru dobře, dokládá nejen zpětná vazba porotců, ale i zájem několika investorů, kteří by s talentovanými podnikateli rádi spolupracovali.
Gratulujeme k finálové účasti a přejeme mnoho úspěchu při rozvíjení nápadů.