Celorepublikové finále manažerské simulační hry JA Titan si podmanili studenti MVŠO

Studenti David Balog a Matyáš Zaschke vyškolili týmy z celé České republiky a vybojovali vítězství v legendární manažerské hře Ja Titan. Za jejich úspěchem stojí především neotřelá strategie.

Po několikadenním nervy drásajícím prvním kole, ze kterého do finále postoupilo hned 5 týmů z MVŠO, se nadějný tým T-99 ve složení David Balog a Matyáš Zaschke vrhnul do lítého boje na celorepublikové úrovni. Největší konkurenci měl přitom v týmu z Ústí nad Labem, který obhajoval titul z loňského roku a měl tak možnost se opřít o řadu zkušeností. Ty černému koni soutěže, týmu T-99, nutně chyběly, přesto však důmyslnou strategií, která spočívala v nastavení nejvyšší ceny produktu a výrazných investicích do inovací, celou soutěž ovládl.

Před samotnou soutěží jsme zkoušeli demo verzi simulační hry, kdy našimi soupeři byli pouze boti. Věděli jsme, že ve finále, ve kterém budou zkušenější týmy, to nebudeme mít jednoduché, ale snažili jsme se z toho nesesypat a držet se ambiciózní strategie,“ zmiňuje David Balog.

Vsadili jsme na kvalitní produkt s nejvyšší cenou, to byl náš recept na úspěch.

V průběhu finále se pohyboval tým studentů druhého ročníku na 6. místě, daleko od medailového umístění. To však Davida s Matyášem nerozhodilo, byli si vědomi toho, že jejich strategie může výkon jejich firmy v závěrečné rovince vystřelit mezi nejlepší.

Zatímco ostatní týmy se snažily dosahovat co nejlepších výsledků v každém průběžném kole finálového boje, T-99 cílil na závěrečnou metu. S blížící se cílovou rovinkou začal David s Matyášem snižovat investice do inovací a lehce snižovat cenu nabízeného produktu. Ostatní týmy na jejich krok již nebyly schopny adekvátně reagovat. Tak se najednou náš tým vyšvihl ze středu pole na 2. pozici a co víc, dokonce dýchal na záda favoritům celé soutěže z ústecké univerzity. Těm však již ke konci značně docházel dech, zato efektivně nastartovaná firma MVŠO teprve chytla soutěžní tempo a v čase ukončení soutěže tak již jejich jména svítila na první pozici.

Gratulujeme k úspěchu a přejeme mnoho štěstí při dalším studiu.

O simulační hře:

JA Titan je týmová simulační hra zaměřená na rozvoj ekonomického myšlení. Jednotlivé skupiny studentů zde vystupují v roli firem a aplikují základní rozhodovací úlohy. Musí tak uvažovat o ceně produktu, který nabízejí, zamýšlí se nad objemem výroby nebo řeší přístup k marketingovým aktivitám. Do kontaktu přijdou také s tematikou financování výzkumu a vývoje, kapitálových investic, stanovují výši prostředků, které firma investuje na charitativní účely.