Na MVŠO vystoupí odborník na kyberbezpečnost Karel Šimeček

Na MVŠO vystoupí expert na kyberbezpečnost Karel Šimeček

Víte, že v roce 2018 bylo v ČR spácháno 6815 trestných činů v oblasti kybernetické kriminality a kriminality páchané na internetu? Kybernetická bezpečnost je přesto lidmi podceňována.


Zatímco počet trestných činů od roku 2011 klesá, kriminalita na internetu ve stejném období narostla o více než 400%. Pořád si myslíte, že vám nikdo na internetu nic neukradne, a že se vás problematika online kriminality netýká? Tyká, nebo při nejmenší se vás v budoucnu může týkat.

Kyberterorismus zatím Česko nezasáhl, na co bychom si ale měli dát pozor?

Pojem kyberterorismus je v současné době ve světě skloňován hlavně ve spojitosti s Islámským státem. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost zde aktuální hrozbu pro ČR nespatřuje. Jiné druhy kybernetické kriminality už jsou u nás ale pevně zakořeněny. A které to jsou?

Hacktivisté

Politicky motivované útoky v prostředí internetu byly v minulosti denním chlebem české vlády.  Především v roce 2016 hnutí Anonymous zatápělo jednotlivým českým politikům, ale i celým institucím. V dnešní době jsou tyto aktivity spíše na ústupu.

Černé kloubouky

Black hats jsou hackeři, kteří hackují, protože můžou. Jejich hlavním cílem je zviditelnění nebo finanční prospěch. S těmito útočníky se v českém prostředí setkáváme jak na úrovni státní správy, tak firem. Největší celosvětovou aférou roku 2019 byl únik informací ze sociálních sítí Facebook a LinkedIn, kdy byla během jednoho útoku ukradena data 4 miliard uživatelských profilů.

Script kiddies

Nejrozšířenější a zároveň nejnebezpečnější formou kyberzločinu je pro běžného občana tzv. Script kiddie, tedy hacker-amatér, který pro své zločiny využívá nástroje vyvinuté jinými hackery.

Pořád nejste o významu kyberbezpečnosti přesvědčeni? Pak se stavte ve středu 26. 2. v 11:30 na vyžádanku předního českého odborníka na kybernetickou bezpečnost Karla Šimečka, který působí jako ředitel Operation Security Centra společnosti Visitech. Ta zajišťuje systémovou, datovou i fyzickou bezpečnost firmám i subjektům veřejné správy.