Několik tipů, jak úspěšně zvládnout zkouškové období

Straší Tě zkouškové období? Říkáš si, že tentokrát už to opravdu nezvládneš? Připravili jsme pro Tebe několik tipů, jak úspěšně „sestřelit“ každou zkoušku a probojovat se do dalšího semestru.

Štěstí přeje připravenému!

Myslíš si, že přednášky jsou ztráta času? Rozhodně nejsou! Na přednášce získáš základní přehled o tématu a zjistíš, jakým způsobem vyučující k danému tématu přistupuje. Pokud na přednášce něčemu nerozumíš, vždycky se můžeš zeptat. Ve zkouškovém období se tak vyhneš zběsilému hledání odpovědí na otázky, o kterých nemáš páru.

Organizuj si svůj čas!

Důkladně si naplánuj zkouškové období, snaž se, abys měl/a před každou zkouškou dostatek času na přípravu, nepodceňuj ale i volný čas. Den odpočinku mezi zkouškami tě nahodí do pohody a pomůže ti zkoncentrovat se na další výzvu.

Utřiď si své studijní materiály!

Pokud budeš mít chaos na stole, budeš ho mít i v hlavě. Snaž se k učení přistupovat systematicky! Vytvoř si třeba okruhy témat a k nim si přiřazuj své studijní pomůcky. Lépe tak odhalíš své slabiny a budeš se moci důkladněji věnovat oblastem, ve kterých plaveš!

Vizualizuj si myšlenky!

Říkáš si, že myšlenkové mapy jsou ztráta času? Nejsou. Pomohou ti vyznat se v problematice. Poskytnou ti ucelenou představu o tématu a pomohou ti nastavit priority.

Uč se různými způsoby!

Už tě nebaví sedět na knihami? Ztratil/a jsi motivaci a zdá se ti, že se nic nenaučíš? Tak si pusť třeba na EDULAM.cz video, ve kterém se probírá tebou studované téma. Pokud máš možnost, nahrávej si na telefon audio z přednášek. Sluchátka v uších před spaním dělají zázraky!

Jeden za všechny, všichni za jednoho!

Neboj se učit ve skupině s dalšími studenty! Není nic lepšího než studijní dýchánek. Jak se říká: „Víc hlav víc ví.“ Společně s ostatními kolegy si můžete vzájemně dovysvětlit látku či zjistit, jak na dané téma nahlížejí ostatní kolegové. Zároveň si můžete klást vzájemně otázky a ověřovat si tak, že skutečně všemu rozumíte!

Nehltej jen vědomosti!

Ve zkouškovém období se ze studentů často stávají chodící zombie! Nebuď jedním z nich! Dej si občas pauzu, nezapomeň se v klidu najíst a nepodceňuj pitný režim. Zkouškové období není sprint, ale maraton, takže musíš být plný energie třeba i po dvaceti dnech úmorného „běhu“.

Otevři archiv!

Opakování je matka moudrosti. Projdi si své staré materiály, na známých příkladech si tak ověříš postupy a pokud něčemu nerozumíš, můžeš si to na dříve řešených věcech objasnit.

Dodej si odvahu!

Před zkouškou si nezapomeň říct, že to zvládneš! Nejsi přeci žádný žabař a všechno už umíš. Na zkoušku tak půjdeš s větším klidem a rozvahou, budeš se lépe soustředit a pokud se bude jednat o ústní zkoušku, zanecháš za sebou lepší dojem.

Odejdi se zkouškou v kapse!

Pokud jsi splnil předchozích devět bodů, pak máš zkoušku v kapse a jsi zase o něco blíže k vytouženému titulu!