O podnikání a investicích s Petrem Sanetrníkem

Petr Sanetrník je hodnotový investor a nadšenec do nových technologií. Byl hostem „Diskusního fóra s podnikateli na MVŠO“ a po jeho ukončení poskytl krátký rozhovor. Dozvíte se více o společnostech, ve kterých je jednatelem, ale také jak financoval a financuje své podnikání a co obnáší být hodnotovým investorem.

Jak dlouho již podnikáte a co Vás inspirovalo k podnikání?

Podnikám už přes 9 let. K podnikání mě hlavně inspirovalo být naprosto svým pánem a kompletně si řídit svůj pracovní život.

Jste jednatelem ve třech společnostech Webfusion, s.r.o., Virtual Reality Education, s.r.o. a Crypviz Asset Management fund, s.r.o. Můžete popsat, na co se společnosti zaměřují?

Webfusion (Webfusion) je digitální agentura, ve které tvoříme webové stránky, vyvíjíme mobilní aplikace a zajišťujeme online marketing. Je to takový digitální parťák, díky kterému mohou být firmy konkurenceschopné v online prostředí.

Virtual Reality EducaMon (VR EducaMon) je technologický startup, který digitalizuje tradiční vzdělávání a přenáší ho do virtuální reality. Díky tomu může být vzdělání efektivnější a záživnější než tradiční forma. Například jsme připravovali úvodní školení BOZP pro strojírenskou firmu, kde je velká fluktuace nových pracovníků. Dříve úvodní školení zabralo 2–3 hodiny a bylo velmi neefektivní. Účastníci školení ignorovali a jednoduchým testem prošli. Zhotovili jsme koncept školení ve virtuální realitě (VR), které stávající školení nahradilo. Ve VR školení si každý účastník zkusil a zažil, jak to může dopadnout, když se BOZP pravidla nebudou dodržovat. Díky tomu klesly nehody na pracovišti o více jak 35 % a firma uspořila velké náklady na úvodní školení, které nemusí provádět školitel osobně.

Crypviz Asset Management Fund (crypviz.cz) je alternativní investiční fond, který umožňuje klientům bezpečně vstoupit do světa kryptoměn pomocí profesionální správy prostředků. Fond se zaměřuje především na svět decentralizovaných financí (DeFi), které mají velmi zajímavé využití ve fintech světě.

Inspirujete se u konkurence?

aktivně sledujeme, ale snažíme se, aby se konkurence inspirovala i u nás. To ukazuje, že jsme v daném sektoru napřed.

Jak jste financoval rozjed svého podnikání a jak ho financujete nyní?

Financoval jsem vše z vlastních zdrojů. Mám rád pocit svobody, který znamená, že své projekty mohu plně řídit a mám za ně plnou odpovědnost. Cizí kapitál je dobrý sluha, ale špatný pán a zatím jsem ho nikdy nepotřeboval.

Říkáte o sobě, že jste nadšenec pro moderní technologie: jakou roli sehrávají ve vašem podnikání?

Každý den trávím na Twitteru (X), kde sleduji zajímavé osobnosti ze světa technologií. Díky tomu mám neustále přehled o nejnovějších trendech ve světe technologií a jsem schopný je celkem rychle použít ve svých aktivitách

Co obnáší být hodnotovým investorem?

Především je důležité mít disciplínu. Investování je jedna z nejtěžších aktivit, které můžete dělat, a dlouhodobě v něm uspěje je malé procento lidí. Je tedy důležité mít přehled o svých emocích a mít jasnou strategii.

V jakém rozsahu investujete do kryptoměn, opcí a akcií? Máte diverzifikované portfolio?

Investování je pro mě především zábava, kterou bych přirovnal ke sledování sportovních utkání. Aktuálně se nejvíce zaměřuji na kryptoměny, protože tam osobně vidím největší potenciál do budoucna. Portfolio mám diverzifikované: vše mám rozložené v rámci akcií a nemovitostí. Opce používám jen jako doplněk v akciovém portfoliu. 

Jak se bude ubírat trh kryptoměn, má budoucnost? Čím je nejvíc ovlivňován?

Aktuálně se trh kryptoměn etabluje, tzn. že v očích investorů se vše transformuje z „velmi rizikové investice“ na „technologicky zajímavou investici“. Kryptoměny jsou zajímavé především jako technologie, kde můžete živě vypořádávat milióny transakcí, provádět finanční operace jako jsou půjčky, opce, pojištění nebo trading bez potřeby jakékoliv centrální služby.

Trh aktuálně nejvíce ovlivňují regulátoři. Státy neustále hledají „právní pohled“ na kryptoměny, jak je vůbec chápat, nastavit zdravou prevenci (AML zákon), ale zároveň nechat odvětví zdravý průchod pro růst. 

 Máte nějaká doporučení pro ty, kteří se chtějí stát hodnotovými investory?

Určitě bych doporučil přečíst knihu Inteligentní investor od Benjamina Grahama (učitel Warrena Buffetta).

Řídíte se ve svém podnikání nějakým mottem?

Řídím se mottem „Víte, jak se pozná skvělý manager? Tak, že na něj nezbude žádná práce.“ Tohle mi pomáhá neustále tlačit ve svých projektech na procesy a delegaci práce tak, aby vše mohlo fungovat.

Autorka článku a rozhovoru: doc. Ing. Jindra Peterková, Ph.D. 
Manažerka Ústavu podnikové ekonomiky a podnikání