Olomoucké inovační centrum vede telemedicínskou misi do Izraele

Centrum česko-izraelských inovací a partnerství (CCIIP) Moravské vysoké školy Olomouc (MVŠO) letos slaví své dvouleté výročí. Od svého založení v květnu 2021 se centrum zaměřuje na podporu inovací a partnerství mezi Českou republikou a Izraelem v oblasti moderního zdravotnictví. Ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou (ČISOK) připravilo CCIIP na příští týden telemedicínskou misi Moravskoslezského kraje na prestižní zdravotnická pracoviště v Izraeli.

„Jsme rádi, že jsme mohli pro skupinu expertů a vedení Moravskoslezského kraje zajistit setkání v Sheba Medical Center a zdravotních pojišťovnách Maccabi a Clalit. Telemedicína se v posledních letech stala integrální součástí poskytování zdravotní péče v Izraeli a nás budou zajímat praktické zkušenosti s tímto procesem včetně ekonomicko-manažerských otázek,“ říká Tomáš Jelínek, který za CCIIP misi do Izraele povede. Věří, že se podaří navázat nová partnerství a zapojit izraelské odborníky do rozvoje telemedicínských služeb v Česku.

CCIIP navázalo svým vznikem na Česko-izraelské inovační dny Smart Healthcare, které jsou od roku 2019 organizovány ve spolupráci MVŠO a ČISOK. Letošní ročník inovačních dnů se bude konat 21. listopadu v Praze v partnerství s 1. lékařskou fakultou UK a Všeobecnou fakultní nemocnicí. CCIIP hledá příležitosti pro transfer know-how mezi ČR, Izraelem a dalšími zeměmi. Od letošního roku spolu s ČISOK podporuje projekt speciální rehabilitace pacientů s neurologickými následky poranění nebo onemocnění a poruchami vědomí mezi nemocnicemi Jilemnice a Semily a izraelskou rehabilitační nemocnicí Loewenstein.

U příležitosti výročí CCIIP oznámilo, že místo v čestném výboru centra, kterému předsedá prof. Roman Havlík ze Fakultní nemocnice Olomouc, nově přijali izraelská velvyslankyně Anna Azari a vrchní ředitel pro digitalizaci a inovace MPO Petr Očko. Oba noví členové přinášejí cenné zkušenosti a znalosti z oblasti inovací, podnikání a mezinárodní spolupráce.

CCIIP se věnuje i rozvoji česko-izraelských partnerských projektů a podpoře židovské kultury. V loňském roce se MVŠO stala partnerem projektu celoživotního vzdělávání Maharal Institute. Na podzim je plánováno setkání spolků, které se na Moravě věnují péči o židovské kulturní dědictví.