Sedmička vědců předpovídá Česku chmurnou budoucnost

Sedm významných českých vědců spojilo síly, aby nastínili budoucnost České republiky. A ta nevypadá vůbec růžově.

Kam by měla Česká republika směřovat, ukáže Institut Equilibrium, který společně založili ekonomové Zdeněk Souček, Milan Zelený a Peter Staněk, expert na robotiku Vladimír Mařík, egyptolog Miroslav Bárta, biochemik Václav Pačes a neurochirurg Vladimír Beneš.

Je potřeba přijít s inovacemi

Cílem institutu je přivést odborníky z různých oblastí k jednomu stolu a podnítit je k nápadům a chytrým inovacím, které zachrání naše vzdělávání, ekonomiku a připraví na technologickou revoluci.

Institut Equilibrium tvrdí, že lidé v Česku ztratili schopnost oddělovat pravdu od lži, přišli o morální a etický kompas i vize a nemyslí na budoucnost, jen na úvahy od voleb k volbám.  A právě proto se spojilo sedm mužů, zakladatelů, kteří mají ambici připravit tuto zemi na změny, kterým se nevyhne.

Jedním z klíčových témat insitutu je vzdělání. Vědci se proto chtějí zaměřit na podporu kreativity a podnikání. Spoluzakladatel MVŠO Zdeněk Souček pro Aktuálně.cz zmínil, že pro Česko jsou velice důležité nápady. Výuka dotýkající se podnikání se podle něj i na odborných školách řeší zastaralým způsobem.

Ekonomika založená pouze na automobilovém průmyslu neuspěje

"Například v ekonomice dojde k velkým změnám, v zemi, která je tak orientovaná na automobilový průmysl a výrobu dílů. Domnívám se, že prudce klesne poptávka po automobilech, pokud se prosadí sdílení. Naše mladá generace už nemá tužby vlastnit vůz. Ve světě už poptávka klesla. Další věcí jsou díly, které si automobilky už částečně vyrábějí samy, kupříkladu na 3D tiskárnách. Aby na nás důsledky těchto trendů tvrdě nedopadly, potřebujeme nápady a hledat kreativní řešení", nastínil pro Právo jedno ze zásadních témat profesor Souček, který vychoval celé generace špičkových manažerů.

Reportáž z tiskové konference k založení institutu si můžete pustit zde.

Pokud Vás zajímají další názory nebo tipy profesora Součka, nezapomeňte si pustit jeho přednášku.