Studium v Olomouci mě dovedlo až do Sydney, říká absolvent Filip Heitel

Začal jako student Moravské vysoké školy Olomouc, kde se soustředil na management a přičichl ke kouzlu obchodování na burze. Následně vycestoval až do australského Sydney, kde čerpá profesní zkušenosti od odlišných kultur. Filip Heitel je zářným příkladem, že odhodlání a pracovitost se vyplácí.

Jak tě MVŠO posunula vstříc tvé profesní kariéře? Kde ses uchytil?

Po studiu na MVŠO jsem pracoval na pozici obchodního manažera ve firmě ALW INDUSTRY, s.r.o. Je to tlaková slévárna, kde se odlévají hliníkové odlitky a díly do automobilů, tedy automotive industry. Mezi naše zákazníky patřila například Škoda, Audi, Bentley a mnoho dalších automobilek. Ale mým hlavním oborem se stalo obchodování na burze, kam mě dovedla právě MVŠO.

Tudíž jsi kombinoval studium s obchodováním?

Ano, v roce 2014 jsem se společně se třemi dalšími kolegy ze školy přihlásil na soutěž obchodování na Forexu, kde soutěžilo téměř 100 vysokých škol z celé Evropy. Byli jsme zde vybráni do finále, které se konalo v Německu a soutěžilo zde 8 škol. Zde jsme obsadili druhé místo a vzpomínám na to, jako na můj nejsilnější zážitek za mých studentských let. Tímto jsem nastartoval svou kariéru obchodníka na burze a nyní je to můj denní chleba.

Jaké klíčové znalosti si ze studia odnesl? Co tě naučila natolik přínosného, že z toho těžíš dodnes?

Nejvíce mi daly vyžádané přednášky a předměty, kde jsme pracovali jako tým na jednom úkolu. To se mi líbilo, takový skandinávský systém, kdy ani nevíte, že jste ve škole, ale pracujete na konkrétním případu a úkolu, se kterým se můžeme setkat v reálném životě.

Aktuálně jsi v Sydney. Co tě vedlo zrovna tam?

Je to největší město Austrálie, které má přibližně 5 milionů obyvatel. Je tu nejvíce pracovních příležitostí a klima je také ideální, pokud pominu fakt, že tu před nedávném řádily největší požáry v historii Austrálie.

Je tvou vizí dlouhodobě pracovat v zahraničí, potažmo spolupracovat s globálními firmami?

Je to určitě zajímavá myšlenka, protože až zde se člověk naučí pracovat s různými kulturami z celého světa, protože o tom přesně Sydney je. Je to nesmírně cenná zkušenost a věřím, že mi to dalo rozhled nejen z pracovního hlediska, ale hlavně v životě. Naučíte se tu přemýšlet a vidět věci tak jako například lidé z Japonska, Koreji nebo Íránu.

Pokud se na tvá studijní léta podíváš s odstupem, jak je hodnotíš?

Bude to asi klišé, ale opravdu to byla ta nejlepší léta, když můžete studovat a do toho ještě pracovat. Člověk neřeší tolik problémů, které mu život někdy nadělí. Tyto roky na MVŠO byly velmi cenné v tom, že jsem si uvědomil, jakým směrem se chci ubírat a v neposlední řadě jsem zde našel spousty skvělých lidí, se kterými jsem v kontaktu dodnes.