Ženy si musí najít cestu do IT samy, říká studentka Martina Kukulová

Martina Kukulová je zářným příkladem toho, že IT ženám svědčí. Vedle toho, že působí jako programátorka ve společnosti Stream Circle, studuje i Ekonomiku a management na MVŠO. Jak se jí daří oblasti vysokoškolského vzdělání a práce v IT sektoru spojit a jak vnímá svou pozici ve sféře informačních technologií?

Pracujete jako programátorka ve firmě Stream Circle. Proč jste se navíc rozhodla studovat Ekonomiku a management?

Myslím, že jsem se dostala do bodu, kdy jsem potřebovala změnit obor. Při studiu informatiky jsem se už neposouvala tam, kam bych si přála a tak jsem chtěla pokračovat ve studiu navazujícího magisterského studia v jiném oboru. Ekonomika a management je něco jiného, více z reálného světa, baví mě to.

Jak se Vám daří školu a práci skloubit?

Pracuji na částečný úvazek a mám umožněný home office, takže se práce i škola skloubit dá dobře. Hodně mých spolužáků tady na MVŠO to má podobně.

Můžete krátce představit, čemu se Stream Circle věnuje?

Stream Circle je služba, která má mimo jiné za cíl umožnit komukoliv jednoduše provozovat vlastní televizní kanál a to od jeho založení a spuštění, přes správu souborů, plánování až po playout a distribuci výsledného streamu.

Jak jste se do Stream Circle dostala?

Nejdřív jsem nastoupila na stáž a zároveň jsem zde pracovala na svojí bakalářské práci. O rok později jsem pak nastoupila jako programátor grafických efektů pro televizní vysílání.

Jaká je vaše běžná pracovní náplň a proměňuje se vaše pozice v souvislosti se studiem ekonomiky a managementu?

Moje pracovní náplň se mění spíše v rámci toho, jak se Stream Circle vyvíjí a mění. Ze začátku jsme grafiku výhradně programovali v OpenGL, teď už je to z velké části práce s grafickými editory a kódování v HTML a JavaScriptu. Ale v souvislosti s mým studiem se má práce zatím nemění.

Co Vás na IT zajímá nejvíce? A je pro Vás IT i koníčkem?

Baví mě grafika a v podstatě všechno, co má nějaký vizuální výstup. Takže klasická statická grafika, animace a zároveň i kódování a programování, spíše tedy se zaměřením na frontend. Ale jestli je pro mě IT koníčkem… To se tak úplně říct nedá, svůj volný čas věnuji raději sportu než počítači.

Kdy jste se rozhodla, že se budete věnovat IT? Byl to Váš dětský sen nebo jste chtěla být popelářem či zdravotní sestrou?

Vlastně jsem se rozhodla tak trochu na poslední chvíli při podávání přihlášek na vysokou školu. Baví mě matematika a z toho jsem vycházela.

Ve společnosti je zažité dogma, že IT je svět mužů. Jak to vnímáte vy?

Muži v IT rozhodně převažují. Pro spoustu věcí v tomto oboru mají lepší cit, avšak začíná se víc ukazovat, že i mnohé ženy jim mohou stačit. Nemyslím si tedy, že by tento „svět mužů“ byl nějak striktně uzavřený a nepřístupný ženám, spíš naopak. Ženy si jen samy musí najít cestu a to, v čem budou vynikat.

MVŠO začala spolupracovat s Czechitas, tedy organizací, která podporuje vzdělávání žen v IT. Co byste doporučila ženám, které přemýšlejí o práci v IT?

Czechitas jsou pro holky, které si říkají „chci zkusit programovat, ale nevím jak na to, nevím kde začít“ skvělý odrazový můstek. Pak už je to na další píli... Sama jsem s nimi párkrát spolupracovala a účastnila se jejich kurzů jako kouč a musím říct, že to, co Czechitas dělají, je opravdu skvělé a dává to velký smysl. Nadchlo mě to.