Jak správně napsat motivační dopis?

Chcete zvýšit své šance na přijetí na vysokou školu? Pak byste neměli podcenit přípravu motivačního dopisu. Nachystali jsme pro vás krátký návod, který vám prozradí, jak na to.


K čemu slouží motivační dopis?

Motivační dopis je důležitým prvkem, díky kterému Vás může škola lépe poznat. Získáme přehled o Vašich zájmech, dovednostech i motivaci, kterou máte k samotnému studiu. Jedině správně motivovaní studenti totiž dbají na svůj osobní rozvoj a věnují čas i energii svému osobnímu i profesnímu růstu.

Jak by měl být strukturován?

Motivační dopis by měl být členěn do tří základních odstavů. Které to jsou?

  • Popište, proč chcete na MVŠO studovat.

Zmiňte, co vás na MVŠO zaujalo a proč byste ji upřednostnili před jinými vysokými školami. Ukážete tak, že se zajímáte o prostředí, ve kterém budete trávit svá vysokoškolská léta a přemýšlíte i o svém budoucím kariérním uplatnění.

  • Z jakého prostředí přicházíte?

Zmiňte, jakou střední nebo vysokou školu jste již vystudovali. Pokud máte nějaké pracovní zkušenosti nebo jste třeba pracovali na zajímavém projektu, nezapomeňte to do svého motivačního dopisu napsat. Nebojte se být konkrétní a zmiňte třeba i kontakt na lidi, se kterými jste dříve spolupracovali.

  • Jakými dovednostmi disponujete?

Ukažte, že jste pro nás zajímavý uchazeč. Popište své schopnosti a dovednosti. Díky tomu získáme představu o tom, co umíte a na jaké oblasti byste se v rámci vysokoškolského vzdělávání měli dále zaměřit.

Jaký by měl mít motivační dopis rozsah?

Motivační dopis by měl být stručný a výstižný. Snažte se proto, aby nepřesáhl jednu stranu. Ukážete tak, že víte, co chcete sdělit a jste schopni své myšlenky jednoduše vyjádřit. Dlouhé motivační dopisy mohou být sice čtivé, ale hodnotitelé mohou nabýt dojem, že nevíte, které informace jsou důležité, a které ne.